Ana içeriğe git

Haberler

Konu: lineer güç kaynağı (1333 Kez okunmuş) önceki konu - sonraki konu

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
lineer güç kaynağı
PWM ile ayarlanabilecek (akım ve gerilim), 5A 0-30v iki kanal, 5v,+-12v bir güç kaynağı tasarlayalım,
(ayarlanan akım sınırını geçtiğinde çıkışı kapatacak.) (MCU Tarafını Ben Yapacağım..)

Hadi, Başlayalım...

• FxDev
  • [*][*]
Ynt: lineer güç kaynağı
Yanıt #1
Hocam PWM ile olunca çok acayip gürültüler ve kontrol bozuklukları oluyor. Onun yerine DAC kullanılırsa daha iyi olur.
Analog devreyi ben tasarlarım ama gerçekleme kısmında uğraşacak vaktim maalesef yok.

Yanıt #2
Dac daha zor olmaz mi ? Yani demem su stm32f103 ile yapsak, her mcu da dac yok zira pwm ile transistor felan sursek oyle cok verimli felan olmasina gerek yok.

• FxDev
  • [*][*]
Yanıt #3
O halde hocam buck converter yapılabilir, her işlemcide sonuçta ADC ve PWM var.

Yanıt #4
Hocam sw bir sistemden ziyade normal anam babam usulu transistorlu falan bir sistem. Yoksa olay uzadikca uzuyor. Ben sadece bu gkaynaginin cikisini mcu ile kontrol edecek girisini ayarlayacak akimini olcecek ve gerektiginde kapatacagim.

• FxDev
  • [*][*]
Yanıt #5
Hocam inanın analog tasarım yapmaktansa dijital yapmak sistemi çok basitleştiriyor, 230A çekilirken 50mV peak-to-peak ripple seviyesi yakalanabiliyor. Bence sistemi analog ile tasarlamak ciddi külfetli olacaktır. Çok küçük alana da sıkıştırılabilir ayrıca 30V 5A ürün.

Yanıt #6
Tamam. Nasil istersen oyle.

• FxDev
  • [*][*]
Yanıt #7
Bugün proteusta bir şeyler denemeye çalışacağım hocam, sonucu bildiririm.

Yanıt #8
Evet baska kim var vu proje nisan mayis gibi kutulanacak

• FxDev
  • [*][*]
Yanıt #9
1 adet PCB'ci ve testçi kesin lazım.