Ana içeriğe git

Haberler

Konu: Seri Ragulator Analizi ? (405 Kez okunmuş) önceki konu - sonraki konu

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Seri Ragulator Analizi ?
Selamunaleykum herkese hayırlı günler diliyorum. Bu sıralar analog elektronik üzerine çalışmalara başladım diyot. zener.. transistör diye gidiyorum ve bunlar üzerinde uygulamalar analizler deniyorum.

Zener diyot ile transistörün kombin şekline kullanıp bir seri regülatör devresi tasarımına rastladım. Bu devreyi analiz edeyim nasıl çalışıyor diye ama tam anlamıyla başaramadım.

Devre şu şekilde

Bu devreyi nasıl analiz etmem gerektiği konusunda bana yol göstermenizi rica ediyorum :)

• FxDev
  • [*][*]
Ynt: Seri Ragulator Analizi ?
Yanıt #1
Dünyanın anlaşılması en basit regülatörüdür.
Transistörün base ucunda, zener gerilimi oluşturulur. Sizin çizimde bu 12V. Zenerin üzerinden uygun akımın geçmesi için ise RB direnci kullanılır.
Base'de 12V olduğuna göre, Base emitter arası bir diyot gerilimi kadar düşer ve emitter follower oluşturulur. Dolayısı ile E'deki gerilim 11.4V olmuş olur. Yüksek akım çekilecek devrelerde RB üzerinden fazla base akımı geçirmek gerekir, bunun için ise darlington yapı kullanılır.

Sıcaklığa göre zener eşik gerilimi çok değiştiğinden, bu yapıdan sonra bir regülatör LM1117 ya da 7805 gibi kullanılması tavsiye olunur.