Ana içeriğe git

Haberler

Konu: Taş gibi gerilim regülatörü arıyorum (2071 Kez okunmuş) önceki konu - sonraki konu

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
  • ashes
  • [*][*][*][*][*]
Taş gibi gerilim regülatörü arıyorum
Tezde kullanmak için bir devre tasarladım. İçinde STM32F407VG, ethernet, uart, lcd, led, yüksek frekans ADC ve bol miktarda lojik çip  mevcut. 1 güç kaynağı ile  2 regülatör sürüyorum. Güç kaynağı 5v lojik çiplerin bazıları bununla besleniyor buraya kadar sıfır sıkıntı. 3.3 için planlamayı kötü yaptığım için ethernette trafiği zorlarsam regülatör soğutucu da olsa alev gibi yanıyor. Daha takılacak 1-2 çip daha olduğu için durum kötüye gitme ihtimali tırstırıyor beni. Şu an 3.3 regülatörde 600-700 mA aralığına dayandım 100mbit full ethernet trafiği ile. LCD'yi korktuğumdan takamıyorum.

Ethernet PHY: DP83848
3.3 Regülatör: LM1117-3.3 (Giriş 5v)
1.8 Regülatör: LM317t (Giriş 5v)

Switch moda dönmeyi düşünüyorum. En büyük adayım TPS54294 (2 giriş 2 çıkış), TI webench ile bana bir devre önerdi. Sizlerin de çip ve şematik öneriniz varsa açığım. An itibari ile devrenin 3.3 te max akımı 1A, 1.8 te 500 mA olarak gözüküyor.  Güç şematiğini paylaşabilirim fakat bildiğiniz lineer regülatör devresi.

Ynt: Taş gibi gerilim regülatörü arıyorum
Yanıt #1
TO-263  paket birşeyler kullanmıştım bir aralar, sanki ts1084 gibi birşeydi.

Yanıt #2

• ashes
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #3
http://biakom.com/pdf/pdf-TS1084_TSC.pdf
Buna 5 girsek en fazla 3.7 ye düşerim diyor abi sanki işimi görmez benim ?

Yanıt #4
 Yaptığım bir modül var. 5v->3.3v volt şu anda.

Yanıt #5
Hocam LM2575 serisine bakabilirsin 3A modelleri var SMPS regülatör. Çeşitli modelleri var. 5, 3.3 ADJ vs

• ashes
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #6
Yaptığım bir modül var. 5v->3.3v volt şu anda.

Gönder bakalım abi şemaya uyumluysa neden olmasın.

Hocam LM2575 serisine bakabilirsin 3A modelleri var SMPS regülatör. Çeşitli modelleri var. 5, 3.3 ADJ vs
Switching mode a döneceksem tüm devreyi tek çipten regüle etmeyi düşünüyorum. Yani tek giriş çok çıkış birşeyler arıyorum smps yapıdakiler için.

Yanıt #7
şema aynı datasındaki gibi.girişinde kond. çıkışında kond. 1gnd-2çıkış-3 giriş
hatta emin olmak için tekrar baktım 4,96v giriş 3,29v çıkışı var

Yanıt #8
@ashes  Hibrit yöntemi deneyin. Önce smps ardından ldo regulatorler ( 1117 ldo reg. dür ). Tabi  ethernet uyg. kaynaklı mı yuklenılıyor bılemıyorum fakat çalışma gerilimleri farklı olduğu için sizin için en sağlıklı yöntemlerden hemde temini kolay olacak yöntemlerden birisidir.  Baktınız bazı seviyelerde sınır değerlere ulaştıysanız gözünüz korkmasın , paralel olarak artırın sıkıntısız devam edin. Tabi paralel atarken aynı devreden iki tane yapın çıkışlarını birleştirin.
Asla pes etme...

• ashes
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #9
@ashes  Hibrit yöntemi deneyin. Önce smps ardından ldo regulatorler ( 1117 ldo reg. dür ). Tabi  ethernet uyg. kaynaklı mı yuklenılıyor bılemıyorum fakat çalışma gerilimleri farklı olduğu için sizin için en sağlıklı yöntemlerden hemde temini kolay olacak yöntemlerden birisidir.  Baktınız bazı seviyelerde sınır değerlere ulaştıysanız gözünüz korkmasın , paralel olarak artırın sıkıntısız devam edin. Tabi paralel atarken aynı devreden iki tane yapın çıkışlarını birleştirin.
Aynı LDO'dan direkt uçlara bağlama olayını başka biri daha tavsiye etti. Mantıksız gelmiyor açıkçası günü kurtarabilirim.