Ana içeriğe git

Haberler

Konu: Taş gibi gerilim regülatörü arıyorum (1612 Kez okunmuş) önceki konu - sonraki konu

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
  • 1k
  • [*]
Ynt: Taş gibi gerilim regülatörü arıyorum
Yanıt #10
LDO 5V ile beslense  5 - 3.3 = 1.7V yapar. 1.7 * 800mA =1,36W yapar. Bu durumda LDO her halükarda ısınacaktır.
ADC varmış swicth mode falan birde gürültüyle uğraşma.
TI nin 3-5A'lik LDO ları var. Onlardan öğrenci hesabıyla sample istenebilir. Arkasınada büyük bir soğutucu sonra vur kırbacı :)

http://www.ti.com/product/lp3853

Yanıt #11
@ashes gün kurtulur birçok işini bile bu şekilde yapabilirsin. Ben end. tip bulaşık yıkama makinelerini güç kaynaklarında trafoları bile aynı maktıkda yaparak çok şey kurtardım  :) ayrıca ADC olayı varsa bile switch mode kullanacaksan da zaten hibrit kullan dememin sebebi buydu diyebilirim. Çünkü ADC okumalarında aşırı akım çekmeyeceğin için ADC beslemelerine L-C filtre atarak yapın herzaman. Analog beslemeyi de bundan al geç. Ha yok smps kullanırsan da aynı şekilde yaptığım işler oldu , şuanda sıkıntısız , tabi EMI ve EMC testleri yapılmadı. EMI da sıkıntı olacagını sanmıyorum, zaten besleme hatlarında ve adc beslemesindeki L-C filtreler gayet sağlıklı. Bu konuda analog device, TI ve LT spice güzel app note var EMI filtreler ile ilgili. Hatta şöyle diyebilirim oprik girişleriniz aşırı gürültülü yada olabilecek ortamlarda ise L-C filtreler kullanmanız daha sağlıklı olur.

Edit: Böyle sistemler de mümkünse girişlere şok bobinleri ( common choke olarak da geçiyor ) kullanabilirsiniz ki EMI açısından çok faydalıdır. Özellikle bununla birlikte PI devreleri güzel iş görmektedir.
  • Son Düzenleme: Şubat 06, 2017, 14:03:40 - eeburakdemir
Asla pes etme...

• ashes
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #12
@eeburakdemir  ve @1k  tavsiyeler için teşekkürler. Tasarımda değişikliğe gitmeme kararı aldım sayenizde :) LDO yu paralelleyecem baktım lehim hoş değil 3-5 A lik LDO yu dayıcam.

• 1k
  • [*]
Yanıt #13
@eeburakdemir  Eğer aynı kaynaktan iki farklı LDO'yu beslersek ve bunların çıkışı birleştirirsek; çıkış gerilimleri farklı olacağı için biri diğeri üzerinden akım akıtacaktır. Çünkü çıkışlar tam olarak 3.3 olmuyorlar. Bunun yerine transistörle çıkış akımını yükseltmek daha uygun.

Yanıt #14
@ashes  Bizim meslekte çözüm bitmez  ;) Kolay gelsin , yine de birşey olursa yardımcı olabildiğimiz kadar oluruz hocam :)
  • Son Düzenleme: Şubat 06, 2017, 14:43:18 - eeburakdemir
Asla pes etme...

Yanıt #15
@1k ;
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm1117.pdf şu linkte sayfa 11 de 7.2 de iç yapısı gösterilmiş hocam. Burada akım nereye akacaktır ? Eğer akım akacaksa aynı mantık trafo çıkışların da meydana gelmezmiydi ? keza trafoların çıkışları yüzde yüz aynı değildir

Edit : Bu arada hocam transistörle kuvvetlendirirken biraz daha ısınacak ama :)
  • Son Düzenleme: Şubat 06, 2017, 14:42:22 - eeburakdemir
Asla pes etme...

Yanıt #16
@ashes  hocam bak burdaki gibi ve duruma göre artırılmış halini de yapabilirsiniz bir sonraki tasarımlarınızda
Asla pes etme...

• 1k
  • [*]
Yanıt #17
@eeburakdemir  evet burada LDO içine akım akmaz.

Fakat hala voltajı yüksek olan LDO düşük olan için sıkıntı bence. Biri 3.3 diğeri 3.4 olduğunda ne olacak ? Hangisi hatta ne kadar akım basacak? 3.3V çıkış verenin paralel bağlantı sonrası çıkışı 3.4 olduğunda, LDO çıkışım yükselmiş biraz düşüreyim demez mi ? Bu durumda düşüremediği için çıkışını kapatır mı ? Aklımda pek çok soru işareti oluştu. Ben direk paralel bağlamazdım.

Evet transistörde ısınacak ama  LDO ısıdan dolayı zarar görmeyecek. Hatta gerekirse 2-3 transistör bağlamak suretiyle akım paylaştırılıp transistörler üzerindeki ısı düşürülebilir.

Yanıt #18
@1k hocam şimdi sana attığım pdf de dikkat ettiysen çıkış katında bir transistör var değil mi , transistörün eş değer devresini açarsan sanki iki anadu birleştirilmiş iki diyot gibi davranır. Bu yüzden akım akma vs. gibi durumlar söz konusu olmaz. İsterseniz elinizde 7805 falan varsa deneyebilirsiniz. Ayrıca bu durumda yine transistör hatta birkaç transistör boşuna yer kaplamış olur , onun yerine çıkışlara diyot attığınızda sorun hallolur.

Edit: Ki sorun da olacağını şemadan görüyoruz.
Asla pes etme...

• ashes
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #19
@ashes  hocam bak burdaki gibi ve duruma göre artırılmış halini de yapabilirsiniz bir sonraki tasarımlarınızda
Sizde mi diptrace kullanıyorsunuz ?