Ana içeriğe git

Haberler

Konu: Taş gibi gerilim regülatörü arıyorum (1010 Kez okunmuş) önceki konu - sonraki konu

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Ynt: Taş gibi gerilim regülatörü arıyorum
Yanıt #20
@ashes hocam evet aktif olarak 3 senedir kullanıyorum
Asla pes etme...

• ashes
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #21
@ashes hocam evet aktif olarak 3 senedir kullanıyorum
İş hayatında devre çizmesemde zevk amaçlı 4 senedir takılıyorum kendisi ile hiç üzmüyor namıssız :) . Daha başka yoktur diye düşünüyordum Türkiye'de.

Yanıt #22
Bende seviyorum sürekli olarak kullanıyorum hocam, sıkıntısını görmedik daha :) göstermesin de :)
Asla pes etme...

• 1k
  • [*]
Yanıt #23
@1k hocam şimdi sana attığım pdf de dikkat ettiysen çıkış katında bir transistör var değil mi , transistörün eş değer devresini açarsan sanki iki anadu birleştirilmiş iki diyot gibi davranır. Bu yüzden akım akma vs. gibi durumlar söz konusu olmaz. İsterseniz elinizde 7805 falan varsa deneyebilirsiniz. Ayrıca bu durumda yine transistör hatta birkaç transistör boşuna yer kaplamış olur , onun yerine çıkışlara diyot attığınızda sorun hallolur.

Edit: Ki sorun da olacağını şemadan görüyoruz.

Hocam onda sıkıntı yok, bende akmaz dedim bir üst mesajda.

Uygulama notlarında da direk bağlantı yok. Genelde yukarıdaki sorunların oluşmaması için LDO çıkışlarına uygun direnç bağlanarak bağlantı yapılmış.

• 1k
  • [*]
Yanıt #24
@1k hocam şimdi sana attığım pdf de dikkat ettiysen çıkış katında bir transistör var değil mi , transistörün eş değer devresini açarsan sanki iki anadu birleştirilmiş iki diyot gibi davranır. Bu yüzden akım akma vs. gibi durumlar söz konusu olmaz. İsterseniz elinizde 7805 falan varsa deneyebilirsiniz. Ayrıca bu durumda yine transistör hatta birkaç transistör boşuna yer kaplamış olur , onun yerine çıkışlara diyot attığınızda sorun hallolur.

Edit: Ki sorun da olacağını şemadan görüyoruz.

Hocam onda sıkıntı yok, bende akmaz dedim bir üst mesajda.

Uygulama notlarında da direk bağlantı yok. Genelde yukarıdaki sorunların oluşmaması için LDO çıkışlarına uygun direnç bağlanarak bağlantı yapılmış.

Dengeli bir yük dağılımı için biraz daha düşünmek gerek sanırım.

Yanıt #25
@1k hocam zaten böyle uygulamalar heryerde olmaz ki, zaten olması da saçama olmaz mı zaten :) böyle durumlar sıkıntılı zamanlarda elimizdeki ile yetinmekten başka birşey değil :)
Asla pes etme...

• FxDev
  • [*][*]
Yanıt #26
IFX91041 kullandım.

Yıllardır sektörün içerisinde güç elektroniği devreleri ile haşır neşirim, deprem çantamda bir adet su bir adet kraker bir adet PSU olan bir adam olarak Texas'ı evimin içerisine sokmamaya özen gösteriyorum.

Gerçi adamlar yamyam gibi her firmayı alıyorlar o ayrı.