Ana içeriğe git

Haberler

Konu: Skor Kaç (5161 Kez okunmuş) önceki konu - sonraki konu

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Skor Kaç
30 makina var ve bu makinaların başlarında çalışanlar. Çalışan Her bir İşi bitirdiğinde ya butona basacak yada otomatik kendisi artacak. (kapağı kapatınca mesala).
Bu skorları bir yerde toplayacağım.
Kablolu olması tercih sebebi, Kablosuzla Uğraşmak İstemiyorum. Basit Olsun Bizim Olsun ama mesafeler 50mt olur sanırım.
[mergedate]1414315735[/mergedate]
30 pin mi okuyayım. Ayıp olur mu ?

Ynt: Skor Kaç
Yanıt #1
Merhaba,
Her makinanın skorunu öğrenip sonuçta hepsinin toplamını mı yoksa her bir makinadan  gelen sinyallerin hepsinin toplamını mı?Her makinanın tek tek skorunu bulmak kolay.30 makinadan değişik zamanlarda gelecek sinyalleri de toplamak kolay,fakat her bir makinanın skorunu görüp tek tek toplamak onu henüz kafamda oluşturamadım.İlkini basit bir sayıcı ile gerçekleştirmek mümkün ikinci şık için pic kullanılsa daha sağlıklı olur gibi geliyor.
Uçurtmalar Rüzgarın Gücü ile Değil, O Güce Karşı Koydukları için Yükselir.

Yanıt #2
Her makina ayrı olarak değerlenecek hocam.
[mergedate]1414345295[/mergedate]
RS485 i nasıl kullanabilirim. her cihaz başına bir Slave MCU programlamam Gerekecek.

Yanıt #3
Merhaba,
Adım adım gidelim.Mesai sonunda her makinadan kaç digitlik data gelecek?(9.....999999 ????)
Uçurtmalar Rüzgarın Gücü ile Değil, O Güce Karşı Koydukları için Yükselir.

• Tagli
  • [*][*]
Yanıt #4
Ana makine - bu bir bilgisayar da olabilir - RS485 hattı üzerindeki tüm adreslere sırayla sorgu atacak. Slave cihazlar, son sorgudan bu yana biriktirdikleri sayıyı yollayacak ve sonra sayaçlarını sıfırlayacaklar. Ancak tabi burada iletişim sorunlarına karşı bir güvenlik de koymak gerekir, yoksa veri karşıya ulaşmadığı halde sayacın sıfırlanması durumu sorun yaratır.

RS485 üzerindeki adresleme olayı, bildiğim kadarıyla genelde 9 bit iletişim, daha doğrusu mark - space parity ile çözlüyor. Böylece yollanan byte'ın adres mi yoksa veri mi olduğu anlaşılabiliyor.
Gökçe Tağlıoğlu

• Ramazan
  • [*][*][*]
Yanıt #5
Abi kesinlikle RS485 kullan. Kullanımı çok kolay bir katman. Chip+1 direnç ile kolaylıkla kullanabilirsin.MCU kısmını direk olarak UART düşün. TX/RX yani. RS485 ile ilgili herşeyi Chip kendisi yapıyor.
[mergedate]1414347732[/mergedate]
Bülent Şıvgını hazırlamış olduğu RS485 Dökümanı. Her Türlü detayı anlatmış 485 ile ilgili

Yanıt #6
Aynı dert bende de var Muhittin Hocam
Fabrika'dan makina verilerini toplayıp iş sonunda raporlamasını yapıcam

RS485 evet kolay bir sistem ama önemli olan Fabrikalarda bulunana makinaların oluşturduğu harmonik parazitler buda beni özel cihazlara itiyor yada Modbus TCP/IP belkide beraber beyin fırtınası yapabiliriz.

Saygılar
www.plcforumu.com - PLC, HMI, SCADA

Yanıt #7
Can bus

Yanıt #8
@Mufit Sozen hocam can bus kullanacak kadar yoğun bir is olmayacak. Su an 30 adet sayici kullaniyorlar.
Hic 485 calismadim. İyi olacak
@makdeniz
Hocam beraber gidebiliriz

Yanıt #9
@muhittin_kaplan hocam  master olarak bir mcu mu kullanacaksınız ? Yoksa bilgisayar mı ?
www.plcforumu.com - PLC, HMI, SCADA