Ana içeriğe git

Haberler

Konu: Nixie Tube ile SaatProjesi (949 Kez okunmuş) önceki konu - sonraki konu

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
  • FxDev
  • [*][*]
Ynt: Nixie Tube ile SaatProjesi
Yanıt #10
Saat programı da hazır.
Böylelikle ben 3 aydır sürdürmüş olduğum Nixie maceramı sonlandırmış bulunuyorum.
Bu yolculuk boyunca aldığım zevk ise inanılmaz oldu. Detayları yakında paylaşacağım.

• Ramazan
  • [*][*][*]
Yanıt #11
@FxDev  arayüz için C# mı kullanıyorsun?

• FxDev
  • [*][*]
Yanıt #12
Evet abi C# :)

Yanıt #13
devexpress öneririm ;

Yanıt #14
Nixiecikler ile oynamaya bir süre ara vermiştim. Sonunda şunu işi bitireyim deyip Aliexpresten aldığım 74141N leri ne olur ne olmaz deneyeyim dedim. 
stm32f030 e kısacık 0-9 sayıcı yazıp attım bread borda kurdum da kurmaz olaydım. daha ilk etengre garip çıkışlar verdi derken ikincisi. Dedim bu ARM işinde acemiyim hata yaptım.

Saati PIC ile yapacağım dur birde 16f628a'ya hızlıca bir 0-9 sayıcı kodunu pbp ile yazıp atıp deyeyim dedim.  Birinci derken ikinci entegrede  stm ile denemdeki gibi çalışmadı.

Tüp içinde kalan diğer 3 entegreyi denemek içinden gelmedi.  Nixie saat işi kaldı başka bahara. Karaköy de bulmamıştım sipariş verdiğimde yakında bir tura çıkayım yine.

• FxDev
  • [*][*]
Yanıt #15
ULN2003 ya da TPIC595 ile bile nixie sürülebiliyor :)

Yanıt #16
Diğer üç 74141 de bozuk çıktı :)  5 te 5 bozuk.
bir bakayım ULN2003 elimde varmı ve nasıl yaparım?

• FxDev
  • [*][*]
Yanıt #17
ULN2003'ü nasıl bağlıyorsak o şekilde bağlamalısın. Yalnız Ortak anot ucundaki direnci 47k falan tutmakta fayda var. ULN2003 ün içerisindeki zenerden faydalanarak çalışacağız çünkü. ULN2003 sürmek de çok basit.

Yanıt #18
Bu arada Nixiecikler için şu pinlerden alayım dedim de ebay dışında satış göremedim. bu pinlerin adını sanmını duyan varmı arama yaparken kolaylık olur. "IN12 Nixie secket pin" diye aratınca pek sonuç alamıyorum hep ebay çıkıyor.