Ana içeriğe git

Haberler

Konu: Takipci (405 Kez okunmuş) önceki konu - sonraki konu

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Takipci
Sanırım ingilizcesi Tracking ;)

yukarıda görülen şekilde (renklere takılmayalım) degerler var. bu degerler ayrık vaziyette, bir seri, dizi vb değil. yapmak istediğim ise bu  değerleri bir seri (dizi,tupple) haline getirebilmek. Kısaca Bu değerler arasında bir zincir kurabilmek istiyorum, (sonrasında ilişkisel olarak VT ye kaydeceğim)

Ynt: Takipci
Yanıt #1
Konu hakkinda daha detayli bilgi vermediginiz icin yazdiklarinizdan kendimce bir takim varsayimlar yapmaktan baska care yok.

Nokta sayisi 600bin dediginiz ve noktalar arasindaki iliskileri bulmak istemenizden bunun "data science" dedigimiz konuyla ilgili olmasi lazim diyorum.

Bu tip uygulamalar icin en uygun istatistik programi R'dir. Bununla birlikte Python dilini de bir takim ek kutuphaneler ile birlikte bu amac icin kullanabilirsiniz.

Datanin ek ozelliklerinden (nitelikleri) bahsederseniz, daha ayrintili bir modelleme icin onerilerde bulunabiliriz
  • Son Düzenleme: Mayıs 15, 2017, 13:07:58 - Mufit Sozen

Yanıt #2
Hocam Kabaca Bahsedeyim, ATC kontrol için kullanılan display (ekran) larda uçakların malumatları mevcuttur, bunlar enlem boylam (yada ofset e göre range azimuth, konunun birinde bunların dönüşümünden bahsetmiştiniz.) , atitude vb bilgiler vardır.
her 10sn uçağın yeni bilgileri display ediliyor ve kayıt ediliyor. Uzun Zamandır ben bu Kayıt bilgileriyle alakalı bir projede çalışıyorum. kayıt okuma etme gibi işlemlerin yanında display ederken aynı Uçağın izlerinin arasına çizgi çekmek istiyorum. (dolayısıyla ayrık dataları bir dizi haline getirmek istiyorum.)

Yanıt #3
https://www.flightradar24.com/39.91,32.84/7

örnek olarak burada her tazelemede kayt edilerek daha sonra uçağın rotasını çıkartacağım.

Yanıt #4
Somutlaştıralım,
Kuş sürülerini takip eden cihazlarınız var, bu cihazlar 20saniyede bir tur atarak havadaki kuş sürülerinin lokasyonunu veriyor. (kus sürüsü bu size kendi GPS bilgisini gönderemez) her turda alınan veriler kayıt ediliyor. sonrasında 2 saatlik kayıt alınıyor ve her turdaki bilgi harita üzerine konuluyor. 
Yapmak istediğimde burada başlıyor. kuş sürüsünün  rotasını çıkartmak istiyorum. önceki konumuyla şimdiki konumunu ve n+1 zamandaki konumunu birleştirmek ve "bu sürü teee dubaiden gelmiş" diyebilmek istiyorum. arada kırık, birleşmiş olması gerekirken birleşmemiş olanlar olabilir (kuş sürüleri karışırsa) , en az "kırık" la bu işin altından çıkmak için çalışmaya başladım. ama önce kırık kopuk dan daha ziyade "nasıl bileceğim bunlar ilişkili" sorusuna cevap bulmam lazım

Yanıt #5
https://www.flightradar24.com/39.91,32.84/7

örnek olarak burada her tazelemede kayt edilerek daha sonra uçağın rotasını çıkartacağım.

flightradar24 sitesinden bilgiyi cekecekseniz, burada ucaklarla ilgili zaman, koordinat, yukseklik, ve ucak bilgisi vb var. dolayisi ile cok karisik bir sey olmaz diye dusunuyorum.

Yanıt #6
meteorloji radarlari ile gocmen kuslarin takibi sirasinda bayesian inference ile ilgili bir makale buldum. Ilgi konum olmadigi icin tamamini okuyamadim ama sanki sizin ugrastiginiz konu ile alakali. Bir goz atin, belki isinize yarar.
"Approximate Bayesian Inference for Reconstructing Velocities of Migrating Birds from Weather Radar"

https://people.cs.umass.edu/~sheldon/papers/farnsworth-radar-aimag.pdf

• Cemre.
  • [*]
Yanıt #7
Konu ile pek ilgilenemiyorum Muhittin hocam ancak herhangi bir makale ihtiyacınız olursa (ieee, sciencedirect, proquest vs..) yardımcı olabilirim.
no border, no nation, stop deportation.

Yanıt #8
litaratür taramasından yavaştan birşeyler çıkıyor
pattern recognition