Ana içeriğe git

Haberler

Konu: Wifi Klima Kontrolü (292 Kez okunmuş) önceki konu - sonraki konu

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
  • FxDev
  • [*][*]
Wifi Klima Kontrolü
Arkadaşlar merhabalar,

Yakın süre önce ev satın aldım (hayırlısı olsun) yalnız doğalgaz tam olarak bağlanmadığından evin soğutma ısıtma işlemlerini klima ile yapacağım.

Elimde iki adet ESP8266 var. Wifi'de olduğuna göre evimde, geriye kalan uzaktan klima kontrolü sağlamak. Cosa gibi çözümler de işimi görebilir yalnız en uygun cosa çözümü 300TL. İki ayrı oda için 600TL gibi bir çözüm yapar ki bu işime gelmez ki hedefim üç odaya bu kontrolü sağlayabilmek. Şimdi bu işle uğraşmış arkadaşlar varsa yardımlarını kaynaklarını rica ederim.

ESP8266'ya en son 3 yıl önce el atmış ama daha sonra köşeye bıraktım. Şu an bulabileceğimden bile şüpheliyim :)

• FxDev
  • [*][*]
Ynt: Wifi Klima Kontrolü
Yanıt #2
Çok fantatik bir şeye girmeyeyim diyorum, neye ihtiyacım var onu çıkarayım liste olarak:

1) Klima açılsın kapansın, istediğim sıcaklığa moda gelsin.
2) İnternet vs 15dk boyunca koparsa ya da bağlantı sağlanamazsa klimayı kapatacak komutları göndersin.
3) Odanın sıcaklık/nem bilgisini uzaktan görebileyim.
4) Bir adet de röle kapatıp açabileyim.
5) Çok elzem değil belki ama yapmışken şebekeden çalışan bir cihazın gerilim/akımını göreyim yeter. Bu madde fantezi maddesi.

Araştırmalar sürüyor :)

• maytere
  • [*]
Ynt: Wifi Klima Kontrolü
Yanıt #3
Merhaba.
Ben de uzun süre önce köşeye attığım ESP8266 ile bu aralar biraz uğraştım. NodeMCU denilen türevlerinden alıp bol GPIO elde edebilirsiniz. 2.32 dolara aldım ben 32 Mbit flash kapasiteli olanı. Arduino IDE üzerinden doğrudan programladım. Yaklaşık 15 gündür server olarak internet üzerinden test ediyorum, LM35 ısı sensöründen sıcaklık okuyup, bir ledi aç kapa yapıyorum. Baya stabil. 
http://178.233.50.246 adresinden girip kontrol edebilirsiniz.