Ana içeriğe git

Haberler

Konu: 35-280 Kanal Motor Sürücü (319 Kez okunmuş) önceki konu - sonraki konu

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
  • Ramazan
  • [*][*][*]
35-280 Kanal Motor Sürücü
Elektronik ile fantezi dönemi başlıyor arkadaşlar :)

Kafamda değişik bir iş var. hobi olarak. Bunun için ilk etapta 35 kanal işin sonunda ise 280 kanal (35*8) servo motor sürmeye ihtiyacım var.
Aslında temel amacım 180 derecelik bir hareket sağlamak. DC motor+Sınır anahtarları gibi bir yöntem de var aklımda.
Motor olarak en basit servo işimi görür;
http://www.samm.com/tower-pro-sg90-rc-mini-servo-motor

Adafruit'te bir ürün gördüm ama biraz daha gelişmiş versiyonu lazım. 16 Kanal yetmiyor :)
https://www.adafruit.com/product/815

Sürücü konusunda önerisi, deneyimi olan arkadaşlardan fikirlerini alabilirsem çok güzel olur.

• Cemre.
  • [*]
Ynt: 35-280 Kanal Motor Sürücü
Yanıt #1
Hocam merhaba.

Paylaştığınız çip I2C ile adreslenebilir 16 kanal 12-bit çözünürlüklü PWM çıkışı üreten bir çip. Bu durumda I2C adresi farklı aynı hat üzerinde birden çok aynı çip ile (zaten sitede 62 adete kadar bağlanabileceğinden bahsedilmiş ki bu da 996 PWM çıkışı = 996 RC Servo yapar) istediğinizi kolayca yapabilirsiniz. I2C hattına birden fazla cihaz eklemek noktasındaki sınır adreslerinin farklı olması gerekliliği. Çip de bunu sağlıyor...

RC Servolar işinizi görüyorsa ve maliyeti de problem değilse DC motor + sürücü + geribesleme vs işine hiç kalkışmayın derim.
  • Son Düzenleme: Eylül 09, 2017, 17:13:26 - Cemre.
no border, no nation, stop deportation.

• FxDev
  • [*][*]
Yanıt #2
180 derece açıyı kaçar derecelik çözünürlükle yapacaksın asıl sorun bu bence :)

• Ramazan
  • [*][*][*]
Yanıt #3
@Cemre. Ben biraz işin kolayına kaçmaya çalışıyorum açıkcası :) 12 tane kartı arka arkaya bağlamak yerine kompak bir çözüm bakıyorum :)
Hocam merhaba.

Paylaştığınız çip I2C ile adreslenebilir 16 kanal 12-bit çözünürlüklü PWM çıkışı üreten bir çip. Bu durumda I2C adresi farklı aynı hat üzerinde birden çok aynı çip ile (zaten sitede 62 adete kadar bağlanabileceğinden bahsedilmiş ki bu da 996 PWM çıkışı = 996 RC Servo yapar) istediğinizi kolayca yapabilirsiniz. I2C hattına birden fazla cihaz eklemek noktasındaki sınır adreslerinin farklı olması gerekliliği. Çip de bunu sağlıyor...

RC Servolar işinizi görüyorsa ve maliyeti de problem değilse DC motor + sürücü + geribesleme vs işine hiç kalkışmayın derim.

@FxDev İki konum olacak 0 ve 180 derece.  +/-  3-5 derece oynaması sorun olmaz.
180 derece açıyı kaçar derecelik çözünürlükle yapacaksın asıl sorun bu bence :)

• FxDev
  • [*][*]
Yanıt #4
100pinli 72MHz STM32F103 iş görür bunun için. 3-4 Adet kullanıldımı yeter gibi geliyor.

• Cemre.
  • [*]
Yanıt #5
Eğer derinlere dalacağım derseniz şöyle bir çözüm de düşünülebilir.
20ms periyotta 1-2ms arası genlikte sinyaller ile sürülüyor RC servolar. Bu durumda siz faz kaydırmalı olarak gruplandırarak misal 10 servoluk bir grubun görev çevrimini 2ms'de bitirip ikinci gruba geçerseniz ve 2ms de burada harcarsanız, toplam 10 adet grubu gezip başa döndüğünüzde ilk grup hiçbir şeyin farkında olmayacaktır. Bu metodla çıkış sayınızı çoklayabilirsiniz ancak bu kez donanım biraz karmaşıklaşacak.
  • Son Düzenleme: Eylül 12, 2017, 16:32:36 - Cemre.

• klein
  • [*]
Yanıt #6
RC servolarda sinyal kesilince 0 konumuna dönmüyor mu?
Eğer dönüyorsa ihtiyacınız olan tek şey 1 tane 180 derece için ayarlanmış genişlikte darbe. Gerisi enable/disable için "ve" kapısı.

• Cemre.
  • [*]
Yanıt #7
RC servolarda sinyal kesilince 0 konumuna dönmüyor mu?
Eğer dönüyorsa ihtiyacınız olan tek şey 1 tane 180 derece için ayarlanmış genişlikte darbe. Gerisi enable/disable için "ve" kapısı.
0 konumuna dönüp dönmediğini bilmiyorum ancak klasik RC servolar +/-90* olacak şekilde çalışıyorlar. Yani bu sistemde sürekli 1ms (-90 için) ve 2ms (+90 için) sinyaller uygulanırsa 0-180 aralığında çalışacaktır. Bu ihtiyacı ortadan kaldırmak için "servo extender" denen bazı uygulamalar görmüştüm, rc servoyu +-180* çalıştırabilmek için kullanılıyor ancak teorisini hiç araştırmadım...