Ana içeriğe git

Haberler

Son İletiler

91
Eagle / Ynt: PCB üretimi
Son İleti gönderen eeburakdemir -
Hocam bir kez ödeme yaptım o da geçen sene idi. Ama ekstra komisyon almamışlardı. Şimdi değiştiyse bilmiyorum. Ondan sonra sürekli olarak bedava yaptırdım :) sürekli hediye kupon veriyorlar :)
92
Eagle / Ynt: PCB üretimi
Son İleti gönderen MC_Skywalker -
Aman, aman DHL bana uzak olsun. DHL ile gümrük sıkıntısı yaşamış biri olarak hiç işim olmaz.

Dün gece kargoya vermişler mesajı geldi. 

Şunu sormak isterim PCBWay2ı kullanıp Aliexpre üzerinden ödeme yapan nekadar komisyon ödedi?  $2 Aliexpress komisyonu aldılar.
93
Eagle / Ynt: PCB üretimi
Son İleti gönderen eeburakdemir -
Bu arada aklınızda bulunsun hocam @MC_Skywalker DHL ile isterseniz faturayı yine düşük kestirirseniz de abartılmadığı sürece gümrükten geçiyor. Ama asıl olan gümrük memurunun keyfi :) o ne derse oluyor :) yani çok düşük maliyetli bir ürün bile gümrüğe girebilir .
94
Güç Elektroniği / 24v 500W Trafoya uygun güç kaynağı:
Son İleti gönderen saliyigit -
Merhabalar, kolay gelsin. Bendeniz forumda yeniyim. Jeoloji mühendisiyim. Ancak lisede elektrik-elektronik bölümü endüstriyel bakım-onarım dalında okumuştum. Tabi bilgilerin çoğu uçup gitti ama halen içimde bir miktar da olsa elektronik sevgisi var.

Konuyu neden açtığıma geleyim lafı uzatmadan. Elimde 24v 500VA yani sanırım 500w bir trafo var. Kendime bir güç kaynağı yapmak istiyorum. Geçtiğimiz yıllarda aldığım 12v 35A güç kaynağım 10-15v olan bütün ihtiyaçlarımı rahatlıkla karşılıyordu. Ancak daha yüksek voltaj ve akım almak için bu trafoyu değerlendirmek istedim. İnternette araştırdım soruşturdum, o güçte bir trafo için verim kaybetmeden, yani yaklaşık 500/24=20A'lik, kısa devre korumalı voltaj ayarlı bir güç kaynağı bulamadım. Sizlerden istirhamım eğer elinizde bahsettiğim trafoya uygun bir şema var ise paylaşmanız. Elimde 2-3 adet 2N3055, 10 adet TIP3055 var. Sanırım akım çekme konusunda bunlar yardımcı olacaktır ancak maksimum 5A'lik devreler bulabildiğim için yeterli görmedim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

-Ek olarak;

https://yadi.sk/i/KAA-QmzT3M95xA

Görseldeki şemayı buldum ancak 3x2N3055 ne kadar fazla akım verebilir bilmiyorum. Ayrıca o devreye fazladan 2N3055 eklemek ve akım direncini daha da düşürmek (<0R15) güç kaynağının akımını yükseltir mi onu da bilmiyorum. Bu konuda da sizlerin görüşlerini almak isterim. Tekrar teşekkürler.
95
Malzeme Bilgisi / Ynt: 7 Segment LCD
Son İleti gönderen MC_Skywalker -
Bu LCD kullanamk için BCD to 7Seg decoder kullanmak gerekiyor.
74HC595 ile bu BCDto 7Seg decoderleri sürmek istiyorum fakat daha önce hiç kaskat bağlı (daisy cain) 74HC595 ile çalımadım.  bana bu çalışmayı konu hakkında bilgisi olan birisi anlatabilirmi. STM32 hal ile olur yada Pic basic pro ile.

96
Eagle / Ynt: PCB üretimi
Son İleti gönderen MC_Skywalker -
HK Post ile istediyseniz genelde 3 haftada elinizde oluyor.
Buna hiç dikkat etmemiştim. birdahaki sefere dikkat edeceğim.

Ürün durumunu kontrol ettiğimde hazır ve kargolamayı bekliyor.
Alıntı
Delivery Ready          8/17/2017 6:37:46 PM
97
Eagle / Ynt: PCB üretimi
Son İleti gönderen eeburakdemir -
HK Post ile istediyseniz genelde 3 haftada elinizde oluyor.
98
Eagle / Ynt: PCB üretimi
Son İleti gönderen MC_Skywalker -
Eşden, köşeden yallah bu iş nasıl oluyorda oluyor diyerek pcbway'a siparişi verdim.

38mm x 28mm kart üretime Aliexpress linki geç gelince uzadı. fakat üretim ve paketleme dün akşam saat 5:47 PM başladı bugün 6:37 de bitmiş. bakalım ne zaman shiping yapacaklar.
99
Dijital Elektronik / Ynt: Wifi Klima Kontrolü
Son İleti gönderen FxDev -
Çok fantatik bir şeye girmeyeyim diyorum, neye ihtiyacım var onu çıkarayım liste olarak:

1) Klima açılsın kapansın, istediğim sıcaklığa moda gelsin.
2) İnternet vs 15dk boyunca koparsa ya da bağlantı sağlanamazsa klimayı kapatacak komutları göndersin.
3) Odanın sıcaklık/nem bilgisini uzaktan görebileyim.
4) Bir adet de röle kapatıp açabileyim.
5) Çok elzem değil belki ama yapmışken şebekeden çalışan bir cihazın gerilim/akımını göreyim yeter. Bu madde fantezi maddesi.

Araştırmalar sürüyor :)
100
Diğer / Ynt: Nixie Tube ile SaatProjesi
Son İleti gönderen MC_Skywalker -
Bu arada Nixiecikler için şu pinlerden alayım dedim de ebay dışında satış göremedim. bu pinlerin adını sanmını duyan varmı arama yaparken kolaylık olur. "IN12 Nixie secket pin" diye aratınca pek sonuç alamıyorum hep ebay çıkıyor.