Ana içeriğe git

Haberler

Konu: Forum Kuralları (643 Kez okunmuş) önceki konu - sonraki konu

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
  • Ramazan
  • [*][*][*]
Forum Kuralları
1.   Üye Kaydı Kuralları
a.   Foruma farklı adlar kullanılarak birden fazla üye olunamaz.

b.   Forum üyeliği başkasına devredilemez.

c.    Forum üyeleri diledikleri an üyeliklerini iptal ettirme talebinde bulunabilirler. Ancak üyeliğin iptali, söz konusu kullanıcıların üyelikleri sırasında gerçekleştirdikleri icraatların sorumluluğunun sona erdiği anlamına gelmez.

d.    Forumu kullanarak yapılan bağlantılar gizli değildir ve gerçek zamanlı (online) gerçekleşmektedir. Hiç bir kişi veya kuruluş, diğer kullanıcıların bağlantılarını ve ilettikleri materyalleri kontrol veya kayıt edemez. Diğer kullanıcıların, siz ve aileniz tarafından sakıncalı bulunabilecek herhangi bir içerik sunmayacaklarına dair bir garanti verilemez ve bundan forum yönetimi sorumlu tutulamaz.

e.   Forumda bulunan öneri, fikir, yorum, anlatım ve modifikasyon ve karşılaştırmalar sadece bilgi verme amaçlı olup, yapacağınız işlemlerin tasarımların sorumluluğu tamamen size aittir.

f.   Forumumuz arama motorlarına ve halka açıktır, bu sebeple ad-soyadınız ile birlikte avatar ve mesajlarınız da arama yapıldığında çıkacak ve görünecektir. Mesaj yazan veya fotoğraf ekleyen üye, bunu peşinen kabul etmiş sayılır.
g.   Forumdaki kullanım hakkınız, gerekli görüldüğünde geçici veya kalıcı olarak kapatılabilir, yorumlarınız silinebilir, hesabınız tamamen kapatılabilir.

h.   Forumlarımız yada dışında hizmetlerimizi zedeleyecek davranış ve söylemlerde bulunduğunuz, diğer kullanıcılara zarar verecek bilgiler yaydığınız, programlar bulundurduğunuz, yapımına, dağılmasına, kullanımına önayak olduğunuz tespit edildiğinde, sistem kayıtlarımızı, tüm yetkili mercilere gerekli yasal işlem ve yaptırımların yapılabilmesi için sunma hakkımızı saklı tutarız.

i.   Forumda siyasi içerikli konu açılamaz, tartışma, yorum, eleştiri yapılamaz.

j.   Forumda dini konularda tartışma, yorum, eleştiri, öneri yapılamaz. Tüm dinler için kabul görmüş kutlama konuları açılabilir.

k.   Kuralların değişmesi için Forum Danışma Meclisi'nin onayı gerekir

l.   Foruma üye olan herkes tüm kuralları ve yetkileri kabul etmiş sayılır.

2.   Mesaj Gönderim Kuralları
a.   Yazılan mesajlardan yazan forum üyesi sorumludur. Gönderilen mesajların hiçbiri forum yönetimini bağlamaz ve bir kanun yaptırımında forum yönetimi hiçbir üyenin savunuculuğunu üstlenmez. Forumda üye isminiz kullanılarak gerçekleştirilen her hareket ve bağlantıdan tamamen kendinizin sorumlu olduğunu kayıtsız şartsız kabul etmiş oluyorsunuz.

b.   Foruma yazılan her mesaj veya eklenen fotoğraflar; forumla ilgili herhangi bir bölümde kullanılabilir, forum tarafından çıkarılan dergide yayınlanabilir. Yönetici veya moderatörler tarafından silinse de arşive alınır ve Mahkemeler tarafından istendiğinde IP veya diğer delilleri ile birlikte teslim edilir.

c.   Konu açarken ve/veya mesaj yazarken, konu başlığında(ilk harf hariç) ve/veya mesajın tamamında büyük harf kullanılmayacaktır. Konu başlığı; konunun içeriğini özetlemelidir. "lütfen", "yardım", "acemiyim", "acil" ve benzeri şekilde olmamalıdır.

d.   Mesajlarınızda Türkçe yazım kurallarına uyulmalıdır, genel kabul görmüş kısaltmalar dışında kısaltmalar kullanılmayacaktır. Gerekmedikçe yazı tipini, rengi ve boyutunu değiştirilmeyecektir Aksi takdirde mesajlarınız silinecektir. Mesajlarınıza resim ekleyebilirsiniz, ancak ekleyeceğiniz resimlerin boyutu maksimum 1024x768 pixels olmalıdır.

e.   Mesaj ya da imzalarda bulunan linkler üyelik gerektirecek şekilde ise ve kullanıcılar üye olmadan bu bilgileri alamıyorsa ilgili linkler kural dışı değerlendirilir ve kaldırılır.

f.   Üyelerin forum dışarısından link ile verdikleri dosyalardaki içerikten dolayı site sorumlu tutulamaz, bu gibi linkler ve dosyalar eğer sorunlu yada zararlı ise bildirim üzerine kaldırılır.

g.   Forum içinde veya forum tarafından kaynak olarak gösterilen linklerde bulunan dosya ve dokümanlara rağmen kasıtlı olarak başka foruma yada upload sitesine çıkar amaçlı hiç bir link kabul edilmez. Bu konuda ısrarlar veya birden fazla kişi tarafından bezdirici şekilde reklam yapıldığı görülürse, ilgili firma isimleri yasaklanabilir.

h.   Forum içerisinde aşağılayıcı, küçük düşürücü, hakaret içeren mesaj gönderilemez.


i.   Reklam yasağı bulunan, sigara ve alkollü içeceklerin görüntülerini barındıran fotoğraflar, herhangi bir şekilde yayınlanamaz.


j.   Forum dostluk, Bilgi tecrübe ve fikirlerimizi paylaşmak amaçlı olarak kurulmuştur. Genel ahlak kuralları çerçevesinde kurallara uyan, huzursuzluğa yol açmayacak tarzdaki hiçbir mesaj silinmeyecek, değiştirilmeyecektir. Bu platform, gönüllü ve amatör katılım anlayışıyla, fikir alışverişinde bulunulması için kurulmuştur. Amaç dışı kullanılmaması gerekmektedir.


k.   Herhangi bir siteden alıntı yapılarak mesaj yazıldığında, alıntı olduğunun belirtilmesi ve kaynağının gösterilmesi zorunludur..


3.   CEZALAR

a.   Üyelik iptali gerektirecek haller

b.   Birden fazla üyelik açmak.

c.    İki yıldan daha uzun bir süre ile foruma giriş yapmamak.

d.    Üç kez uyarı cezası almış olmak.

e.   Hakaret içeren, ağır şekilde aşağılayıcı, kanun dışı, zarar verici, tehdit edici, küfürlü mesajlar göndermek

g.   Herhangi yasa dışı bir örgüt/kurum/kuruluş üyesi ya da sempatizanı olan, bu örgüt adına döküman yayınlayan veya açıklama yapan,

h.    Atatürk ilke ve inkılaplarını ve İnsanlık Onuru'nu rencide edici/edebilecek unsurları, T.C. Anayasası'nın değişmez/değişmesi teklif edilemez madde/kelimeleri ile güvenceye alınmış konularını tartışmak T.C. Yasaları 'na aykırı paylaşım yapmak

i.    Üçüncü kez foruma girişi engellenecek şekilde ceza almak.

j.    Bir üyenin Üyelik iptali için Forum Danışma Meclisi'nin Oy Çokluğu Aranır.

k.      Forumda küçük düşürücü ya da hakaret içeren mesajlar göndererek aynı suçu ikinci kez işlemek.

4.    Uyarı verilecek haller

a.    Açıkça, üstü kapalı, ima edici şekilde reklam yada gizli reklam yapmak, çıkar amaçlı, satış yapmaya yönelik, link/adres/telefon vermek.

b.    Yazım kurallarını, yazılı uyarıya rağmen sürekli ihlal etmek.

c.    Başka foruma yada upload sitesine çıkar amaçlı konular açmak, linkler eklemek.

d.    Firmalar ya da kişiler hakkında (forum üyesi olsun ya da olmasın) bezdirici, huzursuz edici, korkutucu, örf ve adetlere karşı, müstehcen, kaba, nefret dolu yada çok miktarlarda istenmeyen mesajlar göndermek.

e.    Din, dil, ırk  ve siyasi konularda, hoşgörü ve eleştiri sınırını aşan, kışkırtıcı, aşağılayıcı mesajlar göndermek.

f.   Siyasi içerikli propaganda yapmak. Herhangi bir şekilde siyasi içerikli mesaj yazmak.

g.    Bilerek ya da bilmeyerek herhangi bir ulusal ya da uluslararası kanunu, anlaşmaları, tüzükleri çiğnemek

h.    Sürekli sırf yazmış olmak için cevaplar yazmak.. Konuları karşılıklı sohbet ortamına dönüştürmek.

i.    Konu açarken ve/veya mesaj yazarken, konu başlığında(ilk harf hariç) ve/veya mesajın tamamında büyük harf kullanmak. Mesajlarda Türkçe yazım kurallarına uymamak, genel kabul görmüş kısaltmalar dışında kısaltmalar kullanmak. Gerekmedikçe yazı tipini, rengi ve boyutunu değiştirmek.

j.    Firmalar ya da kurum ve kişiler hakkında (forum üyesi olsun ya da olmasın) kışkırtıcı ve rencide edici mesajlar göndermek

k.    Yasal olmayan sitelerin linklerini paylaşmak, önermek, teşvik etmek. (Pornografi, kumar vb)

l.   Kanunen suç sayılan tüm fillerin yazılması, tavsiye edilmesi, övülmesi, özendirilmesi.

m.    Forumun huzurunu ve düzenini bozan, eleştiri ve hoşgörü sınırlarını zorlayan, yönetim ve üyelerin şikayetine neden olacak mesajlar göndermek.

n.    Alıntı olan herhangi bir yazının alıntı olduğunun belirtilmemesi ve kaynağının gösterilmemesi


5.   Uyarı seviyesinin düşürülmesi ve hakların iadesi


a.   Herhangi bir sebep ile uyarı almış bir üye, 6 ay süre ile 2. bir uyarı almaz ise uyarı seviyesi  1  derece düşürülür.

b.    Uyarı seviyesi tamamen düşmüş olan üyenin kısıtlanmış olan hakları iade edilir.


6.    Foruma girişin geçici olarak engellenmesini gerektirecek haller ve süreler

a.    Sürekli ilgisiz kategoriye konu açmak, içeriksiz mesajlar yazmak, yazım kurallarına uymamak, sözlü uyarıya rağmen sürekli ihlal etmek - 3 gün

b.    Forumu ve Üyelerini küçümser davranışlar sergilemek - Bir kere ye mahsus olmak üzere Özür Mesajı yayınlamak.

c.   Kötü örnek olabilecek tutum ve davranışları sorumsuzca forum ortamında dile getirmek,özendirici bir şekilde söz etmek, teşvik etmek, övgü ile bahsetmek, bununla ilgili resimler ve videolar yayınlamak - 7 gün

d.    Yönetim Kurulu (Admin ve Mod) Tarafından İzin Verilmemiş (İzin Verilmesi için Oy Birliği İstenir) reklam yada gizli reklam yapmak, çıkar amaçlı, satış yapmaya yönelik, link/adres/telefon vermek - 15 gün

e.   Hakaret içeren, aşağılayıcı küçük düşürücü yazılar yazmak, veya yazılmış yazıları yayınlamak. 7 gün

f.    Siyasi içerikli mesajlar yazmak 7-15 gün.

g.    2. kez uyarı cezası almış olmak. 7-15 gün


7.    Üyelik müracaatı kabul edilmeyecek haller

a.    Eğer işlenen suç aynı anda birden fazla kural ihlalini içeriyorsa bütün suçlar birleştirilir ve cezaların toplamı uygulanır.

b.    Uyarı cezası alan, veya herhangi bir sebep ile üyeliği silinen üyelerin isimleri, sebepleri ile birlikte duyurular bölümünde ilan edilir.

8.   Mod Seçimleri.
a.    Moderatörler, admin tarafından yapılacak bir anket sonucu belirlenir.

b.    Seçime Katılacak Üyelerden En Fazla Oyu Alan 3 üye, 1 yıllığına Moderatör görevine seçilmiş olur.

c.    Seçimler 6 ayda bir 3 moderatör için yapılır.

d.    Ocak ayında Moderatörlük Görevine Başlayan Üyeler Bir yıl Sonra Ocak Ayında, Temmuz Ayında Başlayan Üyeler Bir Yıl Sonra Temmuz Ayında Görevi devreder yada Tekrar Seçilerek Moderatörlük Görevine Devam Ederler.

e.    Eğer Moderatörlerden %50 si görevi bırakmışsa (Olağan üstü durumlar dahil, Hastalık, Kaza, Moderatörün Forumdan Uzaklaştırılması vb )Acilen 1 AY içerisinde seçime gidilir.

9    Forum Danışma Meclisi
a.    Danışma 7 kişiden oluşur.
b.    Danışma seçimleri her yılın Ekim ayında yapılır. Seçilen üyeler 1 yıl görev yapar.
c .   Danışma adayı olmak için en az 1 yıldır Forum üyesi olma şartı aranır
d.    Danışma adaylığı için bireysel başvuru kabul edilmez.
e.    Danışma adayları, üyelerin önerileri ile belirlenir. Öneri yapacak üyenin en az 6 ay Forum üyesi olma şartı aranır.