Ana içeriğe git

Haberler

Konu: ssd sorusu (588 Kez okunmuş) önceki konu - sonraki konu

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
  • Karamel
  • [*]
Ynt: ssd sorusu
Yanıt #10
benim bilgisayarin ozellikleri -> http://www.notebookcheck-tr.com/Packard-Bell-EasyNote-LM98-JO-068GE.44764.0.html

-bunu 2010 yilinda ailem sehir disinda lise okuyacagim diye bana aldi. (daha dogrusu almak zorunda kaldilar) suan aileme hadi bana yeni bilgisayar alin diyemem. (ben ailemden maddi olarak anne baba bana sundan alin diyen birisi olamadim hic)

-ogrencilik disinda yaptigim bir meslek yok ve vay karamel! sinavdan 90 aldigin icin odulun 3000 tl diye bana odul veren bir kimsede yok.

-yeni bilgisayar almaya kalksam. param yok. en ucuz yani 1-1.5 bin tl arasindaki bilgisayarlara dusuyorum. bunlarda zaten benim suanki bilgisayarimdan daha yavas?

-su anki bilgisayarimdan daha iyi bilgisayarlar 3000 tl den basliyor. param yok. (ssd 200 tl yeni bilgisayar 3000 tl?)

-okulumun bitmesine minimum 3 sene var. bu bilgisayarimin beni 3 sene idare etmesi gerekli.

-bilgisayarda neler yapiyprum? solidworks yada altium yada yada matlab gibi yazilimlari tikladigimda 2 dk da anca aciliyor. windows ta asagi yukari bu kadar surede aciliyor. neden bilgisayarimi yenilemem gerektigini sanirim buradan anliyabiliyoruz.

200 tl ye bilgisayarimi suan ki halinden 2 kattan fazla hizlandirabiliyorsam. onumde baska mantikli bir alternatif goremiyorum. varsa lutfen alternatif buyrun.
  • Son Düzenleme: Mayıs 01, 2016, 23:27:20 - Karamel

• FxDev
  • [*][*]
Yanıt #11
Benim 2 ay önce aldığım bilgisayar bu: http://www.ebrarbilgisayar.com/asus-k555ub-xo099d-12gb-notebook-pmu348599

Ortada ciddi bir sorun yoksa bilgisayar değiştirmeyen biriyim. O yüzden bu yorumlarım.

Ben de senin yaşadığın ikilemi yaşadım ki ben bilgisayar da arada oyun da oynuyorum.
Benim de 2010 tarihli bilgisayarım vardı, Casper Marka, SSD takıp hızlandırsam mı dedim sonra fark ettim ki bilgisayar 6 yaşında. Tam çalışırken bir kapasite arızası verse al başına belayı. Verdiğim 200-300TL'den de olacağım, bunun yanında yeni aldığım bilgisayara takarım diye düşünürken artık yeni bilgisayarlarda harddisk değiştirilemez gibi bir durum söz konusu olduğunu (garanti kapsamı dışına çıkmasın istersen, ki ben isterim) fark ettim. Bunları düşünüp hemen 600-700TL civarına eski bilgisayarımı sattım ki sahibinden de ertesi güne satıldı. Vereceğim 300TL harddiski almadım. Etti 1000TL. Üstüne tembel öğrencilerden gelen proje paralarını da koydum ve al sana sıfır bilgisayar.

Benim şu an sinirimi bozan 5400RPM disk ve gereksiz CD-ROM. Ama sonra şunu fark ettim, bilgisayar 10 saniye hızlı açılsın diye hiç kasmaya gerek de yok. SSD fiyatlarının az daha düşmesi lazım.

Öğrencilik diye bir meslek yok, hayatın tümünde öğrencisin. Deneyimlerin arttıkça öğreten tarafa geçiyorsun yavaş yavaş o kadar.

Paran yoksa kazanma yollarına başvuracaksın. O çok sevdiğimiz Avrupa'nın kuzey ülkelerindeki çocukların çoğu 18 yaşından sonra evlerinde kiracı olarak oturuyorlar. Gecenin bir yarısı yolda çöp toplayan, burgercide çalışan üniversiteli gençlere ras geldim çok. Bunu geçtim Türkiye gibi tembel bir ülkede, tembellerin işlerini yapsan ciddi gelir elde edebilirsin. Okuldaki yüksek lisans yapan öğrencilerin projelerini yapsan bile yeter!

Bir öneri daha, donation siteleri üzerinde başlık açabilirsin. Bilgisayar alacağım diye bir katkı sağlayacaktır.

• Karamel
  • [*]
Yanıt #12
konuyu farkli yerlere cekiyorsunuz. sonuc olarak ben aileme baba-anne bana para ver son model bilgisayar alacagim diyemem. part time calisanlari taktir ediyorum ama ben bir yerlerde part time calisacagima. oturur physics kitaplari math kitaplari okurum. oradan kazanacagim para ile son model teknoloji almaya ihtiyacim yok. bir bilgisayara 1.8*10^3 tl para vermek beni mutlu etmiyor. ayrica yeni bilgisayariniz hayirli olsun ama asus benim cokta begendigim bir marka degil ne yazikki. kendilerini basarili bulmuyorum. o yuzden basarili buldugum marka/modeller yine 3000 tl civarindalar.

kimseden bilgisayar alacagim bana para bagislayin diye bagis almakta istemiyorum. bunu onurumu ve gururumu yerler altina alinmis gibi gorurum. hayatimda kimseden birsey dilenmedim. (insallahta boyle birsey omrum boyunca basima gelmez)bu benim karakterime aykiri bir davranis ve bu oneriyi okumamis olarak kabul ediyorum!

hayatimda hic ama hicbirseyimi satmadim. simdi bilgisayarim icin satilik ilani koyacagimda. surekli birileri beni arayacakta. satin alacak. aldiktan sonra. yav kardes bunun burasi boyle. al bunu geri diye beni yeniden rahatsiz edecekte. boyle bir dusuncem olsa. bilgisayara ihtiyaci olan birisine bilgisayarimi bedavadan verirdim. bu bir akrabam olabilirdi. bir yakinimiz yada komsumuzun cocugu olabilirdi. "gercekten ihtiyaci olan birisine" boyle bir hayir yapmak. gelecekte bize cok ama cok olumlu olarak geri doner. bu kucuk kardesinize guvenin.....

bir ceptelefonuna 3500 tl para vermek. bir bilgisayara 3000-4000 tl para vermeyi suan mantik disi buluyor ve bunlari satin almayi reddediyorum. az para kazaniyorum veya param yok. bu aletleri almak icin 3500 tl bulmaliyim-kazanmaliyim. mantigini hic kabul etmiyorum. cok pahali ve gereksiz. bilgisayarim beni onumuzdeki 3 sene boyunca gotursun. yeterli. okul sonrasi kendi parami kazanmaya baslayinca paramin yettigi kadar bir bilgisayar alirim. bunuda dedigim gibi ihtiyaci olan birisine veririm. benim karakterim bu.

bence son teknolojiye ulasmak bizlerin gozlerini kor etmis. onu sat 500 e. annenden al 300. baban versin 400. gir ise kazan 500. bu nedir boyle!? kendimize gelelim. neye ihtiyacimiz var bizim? ne kadar gucumuz var? bir tartalim. ona gore konusalim.

beni 200 tl ye isi cozecegini sanan yarim akilli yada kurnaz fikirli birisi olarak gormeyin. devlet bana geri odemeli burs vermekte. aileme yuk olmadan. alabilecegim. cebimden cikarabilecegim en iyi para 200 tl. oda biriktirerek! benim gucum bu. 3000 tl lere ulasamayacagima gore. yapmam gereken sey banka soymak yada bir ise girmek degil. 200 tl ye ssd alip. bilgisayarimi biraz olsun adam etmek.

son olarak. benim bilgisayarimda suan 7200 rpm hdd varmis. kapagini acip. uzerinden okudum. sene 2016. aldiginiz bilgisayarin 5400 rpm hdd si ve cd romu var. (cd rom eski bir teknoloji) benim bilgisayarim 6 yasinda sizinkisi 0 yasinda. yukarida 1-2 k tl para verecegim suanki bilgisayarimdan yavas bir bilgisayar alacagim dedim. kusura bakmayin ama ahanda ornegi iste. (tabiki her yonu eski veya yavas degil ama 1.8k tl para versem. uzerindeki ledinin bile suanki bilgisayarimdan iyi olmasini isterim!)

saygilar.

• Son Düzenleme: Mayıs 02, 2016, 03:01:34 - Karamel

• FxDev
  • [*][*]
Yanıt #13
Bizim ülkenin ve gençliğinin sorunu bu işte: Kazanmadan bir şeyler elde etmek.
Mühendislik biraz da eldeki imkanlarla en iyisini yaratmak değil midir?

Bunun yanında kişisel bir sorum olacak; bir kaç mesajdır dikkat ediyorum neden Türkilizce yazıyorsun? "physics kitaplari math kitaplari" şeklinde. "Fizik ve matematik kitapları" şeklinde yazman ya da direk İngilizce yazsan daha hoş olur. Türkçemizi bozmayalım.