Ana içeriğe git

Haberler

Konu: Siber Savaş (613 Kez okunmuş) önceki konu - sonraki konu

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
  • Ramazan
  • [*][*][*]
Siber Savaş
Son günlerde meşhur olan birkaç site var, bu siteler yüzünden herkes siber savaş olduğunu yazıyor. Konuya dair 2 gündür bakıyorum ama mantıklı bir sonuç bulamadım. Aşağıdaki siteyi açtığınızda muhtemelen ABD'ye karşı saldırı olduğunu göreceksiniz. Saldırı yoğunuluğun ABD'ye doğru olması gayet normal geliyor çünkü birçok serwer Amerika'da ve sitelere saldırı demek sitenin olduğu serwer'a saldrımak demek. Asıl sıkıntı sitede saldırının nereden nereye yapıldığı IP bilgileri ile beraber veriliyor.
Soru site bu verilere nasıl erişiyor?
http://map.ipviking.com/


  • Son Düzenleme: Aralık 31, 2014, 04:16:26 - Ramazan

Ynt: Siber Savaş
Yanıt #1
kullandığımız; zarlı yazılımlar engeleyen programların loglarından alıyorlar.  son zamanlarda online log gönderimi yapıyorlar. güvenlik için kullandığımız yazılımlar bizi bir şekilde ifşa ediyor.
https://youtu.be/oEv-5ou8zCk Comodore C64 ve/veya Amiga 500 bağışlarınız kabul edilir.

  • Ramazan
  • [*][*][*]
Ynt: Siber Savaş
Yanıt #2
Dünyada şuan o kadar çok antivirüs programı var ki hepsinin oluşturduğu logları bir havuzda toplamak çok zor, belki popüler 1-2 tanesinin verileri ile hareket ediyorlardır. Burası mantıklı tamam.
Bu konuya dair yaptığım aramaların hiçbirinde siber savaşa dair önemli/önemsiz bir bilgi bulamadım.

Durumun şu olduğunu düşünüyorum; Site bir anda Türkiye'de popüler oldu biz de internette zaten var olan saldırıları "siber savaş" başladı olarak algıladık.

Alttaki yazı Haziran 2014'de yazılmış ve verdiği bilgiler şuanki durum ile örtüşüyor, yani savaş falan yok, bu kadar saldırı zaten oluyordu.
http://sosyalmedya.co/siber-savas-haritasi/

Buradan hareketle;

Hepimizin aha savaş başladı dediğimiz durum aslında internetin normal hali.
"Aman ne olacak kim verilerimizi alıp ne yapacak" diyen arkadaşlar için durumun aslında ne kadar vahim olduğunu görmesi açısından önemli bir tablonun ortaya çıktığını düşünüyorum.
Ynt: Siber Savaş
Yanıt #3
evet dediğin gibi savaş mavaş yok ortalıkta.  bence bunlar daha çok bootnet denilen spam cıların trafiği olabilir tabi bu bootnet te saldır yapanların da dahil olduğunu unutmamak gerekli
https://youtu.be/oEv-5ou8zCk Comodore C64 ve/veya Amiga 500 bağışlarınız kabul edilir.